WordPress koolitus – kuidas 1 päevaga asjale pihta saada

2.9K

WordPress koolitus – kuidas 1 päevaga asjale pihta saada

WordPress on mul üks lemmik platvorme mida kasutada. Kuigi pean tunnistama, et selleks läks üsna pikalt aega kui see mulle meeldima hakkas ja alguses Magentoga võrreldes ei meeldinud üldse. Ka Wix ja Shopify tundusid paremad. Samas blogide jms tavalehtede tegemiseks meeldib mulle tänasel päeval WordPress kõige rohkem ja lisaks on seda ka lihtne lasta hallata inimesel, kes WordPressi esimest korda näeb. 

WordPressi koolitusi tehakse Eestis päris palju – töötukassa kaudu kindlasti, lisaks erinevad internetiturunduse koolitajad – kõik pakuvad wordpressi koolitusi – nii algajatele kui edasijõudnutele. Mina ise ühelgi neist kohapeal käinud ei ole, seega ma siinkohal soovitusi ei oska anda. 

WordPress on kindlasti täiesti omal käel õpitav ja erinevaid juhendeid, tutoriale on terve web tasuta täis. Samuti Eesti erinevates koolides mis internetiturunduse alaseid õppekavu pakuvad on WordPressiga kodulehe tegemise kursus sees.  Samas on koolituste puhul ikka see, et kui otsest vajadust ja uudishimu endal pole siis koolitustel saadud teadmised jäävad teoreetilisteks teadmisteks. Kui rakendama ei hakka, siis ununevad kiirelt. 

Kuidas seletada kiirelt ja tõhusalt WordPressi olemust inimesele, kes sellega kokku puutunud pole?

Aga kuidas koolitada kiirelt assistenti, kes WordPressi pole näinud või kokku puutunud otseselt? Proovin siis lihtsalt ja arusaadavalt kirjeldada protsessi kuidas ma olen proovinud nö kontsentraadimeetodil – hästi kiiresti ja intensiivselt sisuliselt 8 tunniga wordpressi olemuse ja tööloogikad selgeks teha nii, et inimene saab tööle hakata.

Kõigepealt peab muidugi inimesel olema huvi – ilma selleta pole mõtet asja ette võtta. Kui huvi on olemas siis istume koos maha ja teeme kaks arvutit lahti. Selleks nö intensiivõppeks on meil mõned kodulehed, mille peal saab kenasti katsetada ja õppida asju, ilma, et oleks mingit kartust midagi tuksi keerata. Näiteks on selline kleit.ee blogileht – kus ei ole küljes Woo-commerce e-kaubanduse moodulit ja WPML – mitmekeelsuse funktsiooni, seega hästi lihtne struktuur. Nii ja siit hakkame minema.

WordPressi esimesed sammud – kohandamismenüüd ja põhifunktsioonid

Esmalt vaatame üle vasakul töölaua ja kohandamismenüüd – räägime läbi mis miski teeb ja kus on. Idee on selles, et selliselt läbi rääkides kindlasti ei jää kõik asjad 100% meelde, aga tekib arusaam, et kust mida leida võib. Hiljem, vajadusel, tekib siis läbi kuulmis- või nägemismälu ka ettekujutus kus see asi olla võiks või kuidas seda leida. 

Seletamiste ja jutustamiste käigus muudame siis erinevaid asju lehel ka, et oleks näha mis nupp midagi teeb. Üldiselt see WordPressi “kohanda” menüü on enamikele inimestele väga lihtsalt arusaadav ja kuna mõjub lehele ka silmapilkselt siis see ei valmista mingeid raskusi. 

Kui need põhiasjad läbi vaadatud nii tunnikesega – siis räägime sellest mis vahe on postitusel ja lehel ja lähmegi esimese postituse kallale. Ehk siis sisuliselt esimese asjana  alustamegi postituse tegemist ja läbi selle õpib väga palju WordPressi funktsioone mängeldes ära. 

Tavaliselt ma lasen rahulikult 2-3 tundi inimesel toimetada ja pusida. Olen ise lähedal olemas – seega kui vaja, saab küsida. Väga lihtne on siis kui on oskus Google Searchi kasutada muidugi – siis ma saan rahulikult muid asju teha kuni valmib postituse toorik. 

Blogipostitus WordPressis – tehniline pool 

Mis siis edasi? Postitus koos piltidega on üleval ja tavaliselt kui mingit suur jama pole lasen selle kohe ka avaldada – vajutada Publish nuppu, et oleks kohe näha misasjaga hakkama saadud on. Lahe on vaadata neid, kes üldse pole varem webis midagi teinud ja natuke kardavad,  kuidas 2-3 tundi hiljem jõuabki arusaam, et oot mina ise panin selle postituse üles ja näebki välja nagu päris. 

Järgmise sammuna võtame selle sama postituse ette ja timmime seda paremaks. Räägime läbi H1, H2, H3 jne olulisuse. Siis vaatame piltidel ALT-tekstid, kuidas linkida. See on ajaliselt kõige mahukam ja inforohkem. Enam nii lihtne pole kui kohanda menüüdega. Siin nüüd oleneb hästi palju inimesest, kas tal on loogiline mõtlemine tugev. Kellel on, sellega läheb ka siin väga kiirelt. Võiks öelda, et mõne tunniga saab korraliku struktuuriga postitus üles. 

Selles etapis räägime ka Yoastist ja teeme postitust ka Yoasti täppide järgi roheliseks. Ma muidu väga suur Yoasti fänn ei ole aga kiirkoolituse puhul on Yoasti täppide järgmine ja selle järgi seletamine, miks midagi vajalik on ülimalt lihtne.

Siia koolituse ossa jäävad ka menüüde ehitamine ja kuidas postitust erinevatesse menüüdesse panna jne. 

Selle etapi tulemuseks peaks siis olema korralik blogipostitus mis jälgib lihtsamaid SEO reegleid. Siin osas me räägime tavaliselt läbi ka selle kuidas teksti kirjutada märksõnu silmas pidades. Aga seda teemat puudutame ülimalt põgusalt, selleks, et mitte infoga väga laialdaseks minna ja, et koolitataval ikka närv vastu peaks ja fookus säiliks. 

Wordpressi tagatuba

WordPressi serverisse seadistamine ja kodulehe loomine 

Kui nüüd aega ja tahtmist jagub ja uudishimu ka veel on, siis tegelikult alles selles järjekorras ma näitan kuidas on võimalik wordpressi kiirelt paigaldada ja leht üles seada. Tavaliselt teen nii, et registreerime nullist mõne domeeni. Seejärel tellime Zonest virtuaalserveri ja siis umbes 15 minuti pärast tuleb postkasti teade, et server on loodud. Selle aja sees saab tegelikult ära seletada siis ka selle poole mis vahe on virtuaalserveril ja privaatserveril. Ma tavaliselt toongi näite, et näed siin on meil privaatserver kuna see leht vajab võimekamat serverit. Ja seletan miks siin blogilehel piisab Zone kõige lihtsamast ja soodsamast paketist. Seejärel võtame koos ette WordPressi paigaldamise läbi Zone halduse. See on umbes 1-2 minuti töö.  

Nii ja siis on nüüd edasi see samm – kus näitame kuidas paigaldada Theme – kust neid leida ja mida otsida. Siinkohal ka erinevate lehtede olemused – kas sul on vaja lihtsat “One page template” või leiad sobiva mõne retseptiblogi temaatikaga template alt. 

Tavaliselt mainin ka Divi teema ära, see tundub, et on hetkel ka Eesti koolitajate üks lemmikuid. Nad ise ütlevad, et alustajatele on see teema väga hea. Ma ise ei tea sellest midagi, ma kasutan peamiselt One pagereid või toidublogide teemasid, mis on lihtsalt kohaldatavad. 

WordPressi pluginad ja muud tilulilud

Edasi paigaldame koos ka erinevad pluginaid – Google Site Kit, Yoast SEO jne mis veel tunduvad vajalikud. 

Põhimõtteliselt ongi kõik. WordPressi koolitus – selle intensiivse 8 tunniga saab põhiasjad selgeks ja näpunäited kuidas hakkama saada. Siit edasi laseme rahulikult toimetada nii postituste ülespanekuga. Hakkame juurde näitama Woo commercet / e poe asju. Kuidas e-poodi tooteid üles panna, kuidas teha lihtsat ja konfigureeritavat toodet jne detaile. Mitmekeelsus ja stringid – kuidas seda lahendada jne. 

Mis sellest WordPressi koolitusest siis kasu on?

Üks ja peamine – väga kiiresti saad koolitada endale välja assistendi, kes aitab sul veebihaldamist palju lihtsamaks teha. Ise keskendud siis muudele asjadele. Teine ja minu jaoks isegi võib-olla olulisem, et üks selline intensiivne koolituspäev tuletab endale ka paljud asjad uuesti meelde ja ei lase laisaks minna. Veebide haldamine ja tegutsemine on üks lõputu töö – kogu aeg on vaja midagi uuendada, parendada, katsetada uusi asju. Need tulevad ka selle koolitamise käigus välja. Tihtipeale muidugi leian vigu ka. Noh tavaliselt just siis kui seletad, et nii ei ole mõistlik teha ja siis jälle avastad sama asja kuskilt.

Ja kolmandaks, väga lahe on vaadata, et inimene kes pole veebilehte seestpoolt näinud ka enne – kui nüüd ise selle ära paigaldab ja see emotsioon, et ohhoo tekkiski veebileht. See on peaaegu selline tunne nagu oleks treenerina oma õpilase olümpiale saatnud.

Palusin meie Kellil paari lausega kirjutada tagasisidet ka – temaga tegime sellist intensiivõpet kahel päeval nii 4-5 tundi. Seega kokku umbes 8-9 tundi:

“Minu teadmised enne WordPressi kohta olid üsnagi nullilähedased, seega sain väga lühikese ajaga rohkem kui oleksin oodanud. Kiiresti ja selgelt said seletatud kõik põhilised toimingud, mida WordPressi kasutades teha annab ja tekkis ka mingi loogiline mõtlemine kuidas juba olemasolevaid postitusi ja veebilehti muuta. Kui korra postituse kirjutamine ja üles panemine läbi teha, siis oskan seda kindlasti ka uuesti teha. Tunnen ise, et teinekord võtab mul palju aega uute veebikeskkondade tundma õppimine, aga samas on WordPress üsnagi kasutajasõbralik ja nüüd vähemalt tean, mis võimalused seal üldse on. Kui ei tule meelde saan googeldada või youtube’i kasutada. 

Kuidas aga kõik need teadmised kinnistuksid, olekski vaja otsast peale kõik uuesti üksi läbi pusida ja arvan, et olen ka selleks võimeline.”

Close
Piret Ilver turundusblogi © Copyright 2024. All rights reserved.
Close